Monte Coglians ( 2780 mnv ) i Prisojnik ( 2547 mnv )
26.07.2019. – 28.07.2019.
Karnijske Alpe (italijanski Alpi Carniche, nemački Karnische Alpen). Ime su dobile po nekadašnjoj rimskoj provinciji Karniji, a danas predstavljaju prirodnu ranicu između Austije i Italije. Monte Coglians (italijanksi) ili Hohe Warte (nemački) je najviši vrh Karnijskih Alpi, a nalazi se u sredini 100 km dugog glavnog grebena koji se proteže od Julijskih Alpi do Dolomita. S vrha na kojem stoji krst i zvono je proteže se pogled na cele Karnijske Alpe, Dolomite, Grosglockner, Ankogel i Julijske Alpe. Prvi uspon na vrh izvršio je Paul Grohman 1865. godine.
Karnijske Alpe nisu do sada bile posedene od strane planina iz Novog Sada, uprkos svojoj lepoti i relativno lakoj pristupačnosti. Uspon na njaviši vrh mogude je iz nekoliko pravaca stazama via normala i via ferrata. Ovaj put uspon demo izvršiti redovnom stazom, južnim padinama Karnijskih Alpa.
Plan akcije:
Petak, 26.07.2019. godine
Polazak iz Novog Sada u 12 časova od lokomotive kod Železničke stanice. Putujemo auto putem kroz Hrvatsku i Sloveniju. Po ulasku u Sloveniju kod graničnog prelaza Bregana, pauza u Marcheu Obrežje. Put nastavljamo u pravcu Kranjske gore, gde se isključujemo prema prevoju Vršič (1611 mnv). Vršičku ili kako se još zove Rusku cestu, gradili su ruski zarobljenici tokom I svetskog rata. Na tom mestu podignuta im je i kapela. Od Kranjske gore (810 mv) do Vršiča (1611 mnv), penjemo se preko 24 serpentine. Na samom
prevoju nalazi se nekoliko planinarskih domova (Erjavčeva koča, Tičarjev dom i Poštarski dom) koji pružaju pravi planinarski ugоđaj. Mi se smeštamo u Erjavčevu koču. Očekivani dolazak u dom do 20 časova. Smeštaj u sobe, večera, pakovanje opreme za sutrašnji uspon na Monte Coglians i odlazak na spavanje.
Subota, 27.07.2019. godine
Ustajanje u 04 h. Opremu potrebnu za uspon nosimo sa sobom, dok ostatak stvari ostavljamo u domu. Polazak u 05h. Putujemo kroz Sloveniju i Austriju
do graničnog prelaza sa Italijom do muzeja iz I svetskog rata, Passo Monte Croce Carnico – Sbarramento „Cherso“, gde ostavljamo vozilo. Mesto je udaljeno od prevoja Vršič 110 km. Početna tačka uspona nalazi se na 1360 mnv. Prvi deo staze do planinarskog doma Marineli vodi kroz travnate predele, zelenih pašnjaka sa pogledom na stene Karnijskih Alpa.
Planinarski dom
Planinarski dom nalazi se na visini od 2122 mnv i do njega je potrebno oko 3 sata, stazom dužine 6,4 km. U planinarskom domu Marineli pauzu i pripreme za završni uspon do vrha. Od doma do vrha Monte Coglians potrebno je oko tri sata uspona.
Od planinarskog doma sledi uspon strmom stazom po livadi, a nedugo potom dolazak na stenu i početak uspona po golom kamenu i siparom. Do samog vrha sledi konstantan uspon bez težih tehničkih elemenata.
Na vrhu zadržavanje za odmor i fotografisanje. Dostupnost vrha Karnijskih Alpi bez težih tehničkih elemenata posebno daje draž pogled koji se proteže na cele Karnijske Alpe, Dolomite, Grosglockner, Ankogel i Julijske Alpe.
Povratak istom stazom do planinarskog doma Marinelli, a ptom dalje do početne tačke uspona, odmor, pakovanje stvari u vozilo i povratak u Sloveniju. Očekivani dolazak na Vršič do 20 časova.
Nedelja, 28.07.2019. godine
Ustajanje u 06h, doručak, kafa i pripreme za uspon na Prisojnik. Polazak na stazu u 07h. Uspon na vrh Prisojnika izvršidemo jednom od najatraktivnijih i najtežih staza u Julijskim Alpama tzv. “ Kopiščarjeva pot“, kategorisana kao veoma zahtevan planinarski put, osiguran sajlom i klinovima. Kopiščarjev put slovi za tehnički najzahtjevniji osigurani penjački put u Slovenskim Alpama.
Kopiščarjev put obuhvata kretanje osiguranom stazom u vertikali stene na kojoj slede police, hodanje iznad provalija, pa onda cik-cak penjanje ispod kamenog lika Ajdovske deklice i slapa uz nju. Nakon prolaska nekoliko vertikala dolazimo do čuvenog Prednjeg okna, koje je najvedi otvor u steni u Julijskim Alpama. Otvor je nastao pucanjem velikog dela stene, a vreme i erozija su ga proširili do današnjih dimenzija, koje su oko 80 m visine i 40 m širine. Iz okna se dalje penjemo po glatkoj dobor osiguranoj steni.
Do vrha se dalje ide po grebenu, koji je otvoren na sve strane, prozračan i razgledan. Po dolasku na vrh pruža nam se pogled na velike vrhove Julijskih Alpi: Triglav, Škrlaticu, Razor, Jalovec, Mangart. Do vrha je potrebno oko čestiti sata. Visinka razlika na usponu iznosi 936 metara.
Zadržavanje na vrhu za odmor i fotografisanje. Povratak do Erjavčeve kuče južnom stranom, stazom „Slovenska pot“, koja se kategoriše kao najlakša staza na Prisojniku. Uprkos tome zahteva opreznost jer se jednim delom spušta po siparu i velikom nagibu. Do Erjavčeve koče nam je potrebno oko tri sata. Po dolasku u planinarski dom ručak i odmor. Pakovanje stvari i
polazak za Novi Sad u 16 časova. Usputna pauza po dogovoru u Sloveniji i Hrvatskoj. Očekivani dolazak u Novi Sad do 23 časa.
Obaveštenje:
Vodič zadržava pravo izmene plana. Svaki učesnik akcije dužan je da se pridržava pravila u skladu sa Pravilnikom o ponašanju planinara. Ukoliko bude procenjeno da planinar iz bilo kog razloga može ugroziti svoju ili bezbednost grupe, polazak na uspon neće biti dozvoljen. Na akciji mogu učestvovati fizički spremi planinari, koji imaju iskustvo boravka i kretanja po visokim gorama, kao i poznavanje korišdenja tehničke opreme.
U slučaju loših vremenskih uslova na Karnijskim Alpima, rezerni plan za subotu je uspon na Malu Mojstrovku ili Mangart.
Oprema:
planinarski ranac do 40l, lična oprema za visokogorske uspone, planinarske duboke cipele, jakna za zaštitu od vetra, kapa, šešir ili marama, krema za zaštitu od sunca, rezervni veš, planinarski štapovi.
Tehnička oprema:
(alpinistički ili ferrata pojas, šlem, rukavice set za samoosiguranje). Oko izbora opreme možete se konsultovati sa vodičem.
Cena: 120 evra, koja obuhvata organizacione troškove, troškove prevoza, putarine kroz Hrvatsku, Sloveniju i Austriju, spavanje u planinarskim domovima i putno osiguranje.
Prijave: na sastancima PD Fruška gora, telefonom na broj 064/11-40-264. Rok za prijavu do 30.06.2019. godine. Prilikom prijave navesti naziv planinarskog društva, broj planinarske kartice i broj pasoša. Broj mesta ograničen do 9 planinara.
Vodič: Siniša Carević, MB 689 UIAA tel: 064/11-40-264