06.11. – 08.11.2020.
Nestvarno dugo priroda je ovde stvarala planinu Beljanicu i njene valovite padine, reku Resavu i njene strme kanjone, Resavsku pećinu i desetine drugih, vrela i vodopade, nepregledne šume i livade. Opčinjen bajkovitim krajem, despot Stefan Lazarević je ovde stvorio svoju zadužbinu Manasiju, Resavsku školu i stihove pesme “Slovo ljubve”. Stvarali su, dakle, i priroda, i ljudi. najbolje što mogu. Nadahnuto i s puno ljubavi, da bismo se danas divili. Dobrodošli na Beljanicu, u predeo najraskošnije prirode.
Beljanica
Beljanica svojim preko 1000 m visokim bilom razdvaja Homolje od Južnog Kučaja. Najviši vrh planine je 1339 metara. Predstavlja jednu od najvećih krečnjačkih planina istočne Srbije. Nalazi se između sliva reke Mlave i Žagubičke kotline na severu i sliva reke Resave na jugu.
Najveći deo planinskog kompleksa koji je zaštićeno prirodno područje pripada teritoriji opštine Despotovac.
Beljanica bi ostala neupadljiv krečnjački masiv da je voda i vreme nisu uobličili i pretvorili u predeo neobične lepote. Talasi Resave su usekli duboku klisuru između Beljanice i Kučajskih planina, kiše su izbrazdale vršne stene, snažna vrela koja izbijaju iz kamena su napravila neobične
vodopade, a vodene kapi su neverovatnom strpljivošću i filigranskom preciznošću stvorile čudesni nakit u tami mnogobrojnih pećina.
Vršni deo planine čine pašnjaci. Sam vrh (1.339 metara) je stenovit, zbog čije se beline, iznad padina prekrivenih bukovim i hrastovim šumama. Na južnoj padini planine nalazi se vodopad Veliki buk. Moguće je da je Beljanica dobila ime zbog golih belih stena koje iznad gustih tamnih šuma
blješte na suncu.
Beljanica je u speleološkim krugovima veoma poznata kao izuzetno bogata pećinama. Najpoznatija pećina je Resavska pećina, koja je uređena za pojedinačne ili kolektivne posete i otvorena je tokom cele godine.
Resavska pećina
Resavska pećina je višespratni speleloški objekat ukupne dužine ispitanih kanala od oko 400 metara i visinske razlike između ulaza i najnižeg dela pećine (Bobanova dvorana) oko 30 m. Unutrašnjost pećine je bogata brojnim i raznovrsnim dvoranama, kanalima, galerijama, stubovima, stalaktitima, stalagmitima, draperijama i okamenjenim vodopadima. Zbog bogatstva i raznobojnosti nakita Resavsku pećinu zovu još i „Resavska lepotica“.
Manastir Manasija
Obilazio je gore, polja i pustinje…
…tražeći gde bi podigao obitelj, stan za ćutanje. Našavši najprikladnije i najbolje, gde je trebalo da bude dom, pomoli se, prihvati se posla i postavi temelj u ime Svete trojice svedržavnoga božanstva.– Konstantin Filozof, Žitije despota Stefana Lazarevića
Manastir Manasija ili Resava, je jedan od najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne kulture i najznačajnija građevina koja pripada takozvanoj „Moravskoj školi“. Pripada Eparhiji braničevskoj Srpske pravoslavne crkve.
PLAN AKCIJE
Petak, 06.11.2020.
Polazak sa parkinga kod lokomotive u popodnevnim časovima. Očekivani dolazak je u večernjim časovima. Ulazak u smeštaj. Noćenje.
Subota, 07.11.2020.
Nakon doručka polazak na stazu. Kreće se od Planinarskog doma „Suvaja“ (376 mnv) i ide dalje preko Cerijaka do prvog vidikovca sa koga se pruža pogled na kanjon reke Resave. Dalje staza ide putem Dugog Dola i Kaputa do vrha Beljanice (1339 mnv).
Posle kraćeg pešačenja stižemo do drugog vidikovca sa koga se pruža pogled na okolne planine. Pri silasku krećemo se grebenom Sokolice koji nas vodi do vodopada Veliki Buk – jednog od najviših vodopada Srbije. Potom odlazak na ručak u nekom od obližnjih restorana, povratak u smestaj i slobodno vreme. Staza je kružna, dužine oko 20 km sa visinskom razlikom od 970 mnv. Kondiciono je jako zahtevna i bez tehničkih detalja.
Nedelja, 08.11.2020.
Nakon doručka polazak na kraću stazu (duzina 4 km) koja vodi do Resavske pećine i obilazak iste. Zatim krecemo do parka minijatura i Manastira Manasije. Po zavrsetku obilaska povratak za Novi sad.
Planinarska kuća „Suvaja“
U pitanju je dom koji je nedavno renoviran. Dom poseduje kuhinju, kupatilo, ima struju. Trenutno nema nikoga ko bi bio dežurni i spremao hranu, tako da učesnici sami mogu to raditi, ili postoji mogućnost ishrane u oblićnjem restoranu koji je udaljen oko 500m od doma.
Bezbednost
Svako od učesnika je dužan da ima svoju masku. Ovo je važno da imamo zbog saobraćajne policije, po zakonu moraju svi putnici da imaju. Na raspolaganju će biti I dezinfekciono sredstvo za ruke.
Oprema
Planinarski ranac do 30 l, planinarske duboke cipele, kamašne, planinarski štapovi, planinarska jakna, kabanica, polar duks, kapa, rukavice, naočare za zaštitu od sunca, rezervna topla presvlaka. Hrana i voda za usput.
Na akciji smeju da učestvuju samo članovi OPO. Vodič zadržava pravo izmene plana. Svaki učesnik akcije dužan je da se pridržava pravila u skladu sa Pravilnikom o ponašanju planinara. U slučaju da bude procenjeno da planinar iz bilo kog razloga može ugroziti svoju ili bezbednost grupe, polazak na uspon neće biti dozvoljen.
Kotizacija: 4900 dinara. Kotizacija podrazumeva prevoz, prenoćište, troškove organizacije I vođstva.
Prijava: sa uplatom akontacije od 3000 dinara do 04.11.2020. Broj mesta je ograničen.
Vodič: Ivona Tot, MB 742 UIAA; Kontakt tel./ Viber 061/400 22 80