BOSNA I HERCEGOVINA I CRNA GORA
BIOČ – Veliki Vitao 2397 mnv
08-10.11.2019
Bioč
Bioč je najviša planina u planinskoj skupini Bioč – Maglić – Volujak, koja se smestila u graničnom području Crne Gore i Bosne i Hercegovine, omeđena kanjonskim dolinama reka Drine, Pive (i Pivskim jezerom) na istoku, Sutjeske na zapadu te Vrbnice na jugu. Bioč zauzima najjužniji deo ovoga masiva i po prostranstvu je njegova najveda planina, a na njemu se nalaze najviši vrhovi i najviše stene ove skupine. Bioč je krševit i pretežito go, s rijetkom vegetacijom, mestimično se susreće klekovina. Na mnogim mestima sneg se često zadržava i leti. Na širem području planine Bioč nalaze se Stabanska jezera – Veliko Stabansko jezero 1319 mnv i Malo Stabansko jezero 1194 mnv – može se ponekad naići i na naziv Stabljanska, te još i Veliko Mratinjsko jezero 1504 mnv i Malo Mratinjsko jezero.
Plan akcije:
Petak
Polazak iz Novog Sada u 07 časova, od lokomotive kod Železničke stanice. Potrebno je doći deset minuta ranije. Putujemo preko Loznice do graničnog prelaza Trbušnica, gde ulazimo u Bosnu i Hercegovinu. U mestu Zvornik na obali Drine pravimo pauzu za kafu i doručak. Nakon pauze put nastavljamo preko Romanije, Foče I Tjentišta do mesta Čemerno, udaljeno od Novog
Sada 374 km, a koje se nalazi nekoliko kilometara pre Gacka. Od Čemerna makadamskim putem dužine 12 nastavljamo do Planinarskog doma Volujak na Papinom dolu. Očekivani dolazak do 17 časova.
Subota
Ustajanje u 04 časa, nakon doručka u 05 časova polazak na stazu. Uspon na vrh Veliki Vitao započinjemo od planinarskog doma koji se nalazi na 1443 mnv, preko Škiljevića poljane prema vrhu Kuk i izvorišta reke Sutjeske do grebena Majdan 1528 mnv. Odatle dalje nastavljamo prema Vradan poljani gde se krećemo livadom do katuna gde se nalazi tzv. Švabin izvor. Od izvora sledi strmi uspon kroz procep do površi Krvavac, a potom uskom stazom prema livadi Ljubota. Na ovom delu put se račva prema Stabanskim jezerima i vrhu Veliki Vitao i prevoju Bojanska vrata.
Staza nastavlja širokim dolom koji razdvaja dva planinska masiva, levo Volujak i desno Bioč i provlači se uskim travnatim površinama između neprohodnih borovih šumaraka.
Ubrzo stižemo do račvanja staza, jedna prema prevoju Bojanska vrata i Trnovačkom jezeru, a druga kojom mi nastavljamo prema sedlu od kojeg sledi strm uspon na vrh.
Ukupna dužina staze do vrha iznosi 11 km. Nakon odmora i fotografisanja povratak istom stazom prema planinarskom domu. Po dolasku u dom, večera i slobodne aktvinosti do polaska na spavanje.
Uspon na Veliki Vitao kategorizuje se u fizički zahtevnije uspone, bez tehnički zahtevnih deonica. Za prelazak staze ukupne težine oko 22 km potrebno je oko 10 sati
Nedelja
Ustajanje u 07 časova. Nakon doručka pakovanje stvari, u 08 časova polazak prema Čemernu, preko Foče nastavak puta prema Sarajevu u koji stižemo do 11 časova. Obilazak Sarajeva do 15 časova, nakon čega nastavljamo put za Novi Sad. Očekovni dolazak u Novi Sad do 22 časa.
Oprema:
planinarski ranac do 30 litara, planinarske duboke cipele, planinarske pantalone, aktivni veš, topla planinarska jakna, jakna za zaštitu od vetra, polar duks, kabanica, kapa i marama, rezervni veš, planinarski štapovi, čeona lampa.
Prilikom prijave na mail adresu sinisa_ns@hotmail.com poslati skenirane prve dve strane pasoša za potrebe putnog osiguranja, broj planinarske kartice i naziv planinarskog društva.
Na akciji mogu učestvovati isključivo planinari koji su članovi osnovnih planinarskih organizacija učlanjenih u PSS.
Cena:
70 evra, koja obuhvata troškove prevoza, dva prenodišta u planinarskom domu i putno osiguranje. Uplata akontacije u iznosu od 30 evra prilikom prijave do 27.10. ostatak novca na dan polaska.
Organizator akcije: PD Fruška gora Novi Sad.
Vodič: Siniša Carević, planinarski vodič PSS MB 689 UIAA.
Kontakt telefon: 064/11-40-264