Ekspedicija „Damavand 2019.“
Planinarsko društvo “Fruška gora” iz Novog Sada je u periodu od 22.07. do 02.08.2019. organizovalo ekspediciju u Iranu pod nazivom “Damavand 2019.” Na čelu te ekspedicije je bio Shahrdad Sharabiani, a kasnije su nam se priključila još dva Iranca, Hamid Khodadad Shargh I Behzad Sepahdoost, koji su dobrim raspoloženjem I osmesima ulepšali I olakšali ovu ekspediciju.
Nas trinaest, uključujući Hamida I Behzada, se 23. jula rano ujutru zaputilo u Reine, selo u kom smo bili smešteni I odakle smo 24. jula krenuli ka Damavandu.
Pećina Gol-e Zard
Stigavši u Reine, nakon kraćeg odmora, spremili smo se I ponovo seli u minibus. Hamid nas je poveo ka pećini Gol-e Zard, čije ime u prevodu znači “Žuta ruža”.
Ono što karakteriše ovu pećinu je izuzetno uzak ulaz, tako da smo morali puzati po zemlji da bismo ušli u nju. Nalazi se severoistočno od Teherana I predstavlja, takozvanu, “vodenu pećinu” kako ih oni zovu, jer kroz celu pećinu protiče reka koju smo ili preskakali, tamo gde je to bilo moguće, ili smo gazili kroz nju.

Sastavljena je, uglavnom, od kalcijum-bikarbonata, I smeštena je na padinama planine Gol-e Zard, po kojoj je pećina I dobila ime. Moguće I plivati u reci koja protiče kroz pećinu, obzirom da je na nekim mestima duboka I do 4 metra. Bilo kako bilo, pećina je bila prava poslastica za nas.
Polazak ka džamiji
Sutradan, 24.07. nakon doručka, čekali su nas džipovi koji su nas prevezli do džamije Saheb al Zaman koja se nalazi na visini od 3020mnv.
I naravno, prosto je neverovatno da sa tog mesta ne uočite njega – DAMAVAND

I prosto je neverovatno da istog momenta ne osetite ogromno strahopoštovanje prema ovoj planini.
Džamija Saheb al Zaman
Stigavši do džamije, natovarili smo stvari na mule, a zatim smo polako krenuli ka planinarskom domu Bargah-e Sevom koji se nalazi na visini od 4220mnv.
Damavand – krećemo ka tebi
Na putu do doma mimoilazili smo se sa Irancima koji su se spuštali dole. Svako od njih nam je poželeo dobar dan, zatim sreću uz želju da se ne umorimo, I na kraju dobrodošlicu u Iran. Već tada smo videli da su stanovnici Irana veoma kulturan I druželjubiv narod, potpuno prijateljski nastrojen.
Odavde je Damavand bio još lepši, posebno kada vam je u kadru I bulka, tj. Lala kako je tamo zovu.
Planinarski dom Bargah-e Sevom, 4220mnv
Uspon do doma je dobro protekao, u dobrom društvu, uz šalu I osmeh sve bude lakše. U jednom momentu su nas pretekli planinari, grupica od njih 3-4, koji su pevali na sav glas neku staru iransku pesmu. Hamid ih je zamolio da stanu I otpevaju je za nas, što su oni prihvatili I krenuli sa pesmom od početka. Bili smo oduševljeni… Nakon otprilike 4-5 sati hoda stižemo u dom.

Polazak na uspon
Sutradan, nakon doručka, krenuli smo lagano na uspon. I tada, kao I prethodnog dana, svi su nam se javljali I poželeli srećan uspon, a mi smo njima čestitali na uspešno popetom vrhu. Ono što je taj dan bilo zanimljivo jesu tri momka koja su silazila sa vrha noseći crne džakove I sakupljajući smeće u njih. Iranci dosta brinu o čistoći prirode, posebno Damavanda kom se izuzetno dive I izuzetno ga poštuju.
Negde pred samim vrhom, gde je kiseonika bilo veoma malo, bili smo suočeni sa sumpornim isparenjima, tj. njihovim izvorima kojih je bilo veoma mnogo. Čak I Iranci koji redovno dolaze na Damavand kažu da ih ima više nego ikada pre.
Sa maskama na licima, kroz koje smo udisali još manje kiseonika kog je ionako bilo malo, žurili smo da prođemo svaki taj izvor sumpornog dima, I u to ulagali I najmanji atom snage koja nam je itekako bila potrebna za uspon, ali I za silazak.
Ipak sama pomisao na cilj nas je vodila dalje, I davala energiju da istrajemo u tome do kraja.

Od nas 11 učesnika ekspedicije, 10 je krenulo na uspon a nas 8 se popelo na vrh.
Velika čast je bila raširiti zastavu na vrhu Damavanda, tog persijskog Olimpa, kom se I dan danas mnogi klanjaju I mole za milost.
Kolos Irana koji u vas uliva veliko strahopoštovanje I čini da imate osećaj kao da svakog trenutka može da se nadvije iznad vas I prekori vas…
Do sledećeg susreta ostani tako gord i ponosan, uzdignut iznad svega ovozemaljskog.
