Planinarski ranac i njegovo pakovanje… Moramo se složiti oko jedne stvari – pravilno spakovan ranac je itekako važan za planinara i planinarenje.
Većina nas planinara kada kreće na planinarsku akciju, koja ne iziskuje neki veliki napor i traje svega nekoliko sati, samo ubaci u ranac par neophodnih stvari i krene. Međutim, kada je u pitanju ekspedicija koja će trajati par dana, nedelja, meseci… Šta onda?
Zašto je važno pakovanje ranca?
Način na koji je spakovan ranac ima veliki uticaj na to kako ćete ga „osećati“ na leđima. Ako i u ovom slučaju samo nabacate stvari u njega, bez ikakvog reda i razmišljanja, može se desiti da vam takav ranac bude neudoban, da nemate ravnotežu tj. da gubite balans. Naravno, ukoliko vam hitno zatreba nešto iz ranca (a vi ne znate gde ste stavili to) može se desiti da sve živo morate da povadite dok ne dođete do željenog predmeta koji je, po običaju, u takvim situacijama – uvek na dnu.
Davne 1922. godine Lojd Nelson je dizajnirao ranac sa čvrstim okvirom od fokine kože za njegovo planinarenje duž Aljaske. Od tada se planinarski ranac razvijao i „napredovao“ kako bi se planinaru olakšalo njegovo nošenje pa i sam uspon. Ipak, i pored napretka potrebno je znati spakovati ga pravilno.
Redosled pakovanja planinarskog ranca
Najpre se uverite da vam ranac u potpunosti odgovara – trebalo bi da se osećate kao da je on, u tom trenutku, produžetak vašeg tela. Kada je pakovanje u pitanju, zamislite da se vaš ranac sastoji iz tri dela:
- za lakše predmete
- srednje teške i
- teške predmete
Efikasno spakovan, vaš ranac može da „proguta“ gomilu opreme!
Na dno ranca se stavljaju lakše kabaste stvari kooje vam neće biti potrebne dok ne dođete u kamp, kao što su:
- vreća za spavanje
- podloga za spavanje (ukoliko je manja i staje u ranac)
Na sredinu ranca, do samih leđa, pakuju se teži predmeti kao:
- hrana za obroke (ne uključuje hranu za usput)
- oprema za kuvanje
- gorionik
- rezerve vode
Pakovanje težih predmeta na ovom mestu pomaže stabilnosti tako što usmerava opterećenje ka dole a ne ka nazad. Ukoliko nosite gorivo za gorionik vodite računa da stoji čepon na gore i da je čep dobro zatvoren. Takođe ga odvojite od hrane u slučaju da se nekako prospe. Uzmite u obzir da je poželjno teže predmete obezbediti sa šatorom i dodatnom odećom kako biste obezbedili njihovo fiksiranje na jedno mesto, ali ih isto tako zaštitili od udarca u kamen ili stenu.
Potom ka vrhu ranca i ka spoljašnjem delu ređamo stvari poput:
- jakna, polar, pantalone, kabanica
- komplet za prvu pomoć, filter za vodu (prečišćivač), toaletni pribor…
Džepovi, džepići…
Rančevi se razlikuju po tome šta imaju: džepove sa poklopcem, prednje džepove, bočne džepove, džepove na pojasu… Neki džepovi čak imaju i više manjih unutrašnjih džepova. Sve ovo vam pomaže da spakujete neophodne sitnice kao što su mapa, kompas, GPS, sunčane naočare, kremu za sunce, balzam za usne, čeonu lampu, sprej protiv insekata, grickalice, boce za vodu, ključeve, novac i dokumenta.
Neka upbičajena oprema može da se smesti NA ranac, na primer štapovi, šipke za šator, podmetač za spavanje, kamperska stolica, cepin, uže… Za ovo služe omče i pojasi na samom rancu.
Kako ne biste zaboravili nešto od potrebne opreme napravite sebi listu po kojoj ćete pakovati ranac (checklist)
slika izvor: www.pegasusexplorerscouts.uk
Na kraju, težina spakovanog ranca ne bi trebala da prelazi od 1/4 do 1/3 vaše telesne težine.