27.06. – 30.06.2019.
NP SUTJESKA I PARK PRIRODE PIVA
Nacionalni park Sutjeska je najstariji i najveći nacionalni park u BiH koji je po svojim prirodnim vrednostima i lepotama biser Bosne i Hercegovine. Sutjeska je postala nacionalni park 1965. godine, obuhvata područje Sutjeske sa strogim prirodnim rezervatom Perućica, delove planina Maglić (2386 mnv, najviši vrh u BiH), Volujka, Vučeva i Zelengore.
Trnovački Durmitor 2241, Trzivka 2332, Volujak 2336 i
Maglić 2386 mnv
Maglić predstavlja planinu čiji se deo nalazi u Bosni i Hercegovini, dok se drugi deo nalazi u Crnoj Gori. Njegov masiv pripada masivu Dinarskog gorja i prostire se u pravcu severozapad-jugoistok. Dva najviša vrha ove planine su Mali Maglić (2386 m) i Veliki Maglić (2388 m). Mali Maglić poznat je i kao Bosanski Maglić, pošto se ovaj vrh nalazi na teritoriji Republike Srpske tj. Bosne i Hercegovine i predstavlja najviši vrh ove zemlje.
Masiv Maglića sastavni je deo Nacionalnog parka Sutjeska, osnovanog 1962. godine, a takođe i šire gorske skupine Bioč/Maglić/Volujak/Trnovački Durmitor/Vlasulja, koja se nalazi u severozapadnom delu Crne Gore, na desnoj obali reke Sutjeske, koja ih razdvaja od vrhova Zelengore na levoj obali iste reke.
PLAN AKCIJE:
Četvrtak, 27.06.2019. godine
– polazak iz Novog Sada u 07 časova. Putujemo preko Loznice do graničnog prelaza Mali Zvornik, gde ulazimo u Bosnu i Hercegovinu i dalje dolinom reke Drine prema Foči, gde se sastajemo sa našim prijateljima iz PD Zelengora. Zadržavanje u Foči za kafu. Od Foče nastavljamo prema Tjentištu, odakle se penjemo uskim i strmim makadamskim putem dužine 20 km do visoravni Prijevor 1668 mnv, gde ostavljamo vozila. Svu potrebnu opremu za kamp nosimo sa sobom do Trnovačkog jezera.
Od Prijevora staza vodi pravcem preko Jelovih dola i Suve jezerine na odredište Trnovačko jezero 1513 mnv, u dužini od 4 km. Trnovačko jezero se nalazi na teritoriji Crne Gore. Na delu ove staze (Od Jelovih dola do Suve Jezerine) prolazi međudržavna granica između Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Do jezera je potrebno nešto manje dva sata hoda. Trnovačko jezero spada u kategoriju ledničkih jezera. U obliku je srca, veličine 700 sa 400 metara, dubine 9 metara. Leti je pogodno za kupanje. Po dolasku na jezero prijavljujemo se čuvaru, postavljamo šatore. Obilazak jezera, slobodne aktivnosti i druženje uz logorsku vatru do odlaska na spavanje.
Petak, 28.06.2019. godine
– planinarska staza Trnovačko jezero – Trnovački Durmitor – Trzivka – Volujak – Trnovačko jezero. Ustajanje u 07 časova, doručak i pripreme za uspon. U 08 časova polazak na stazu. Trnovački Durmitor je stenoviti vrh odmah iznad jezera sa kojeg se pruža najlepši pogled na jezero kao i Maglić, Prijevor, Suvu jezerinu, Suhu. Staza počinje odmah iza jezera preko katuna Rudinske kolibe gde se u povratku možemo snabdeti domaćim sirom. Od katuna sledi strmi uspon do samog vrha. Staza do vrha je dužine oko 5 km. Na vrhu zadržavanje za odmor i fotografisanje.
Od vrha grebenom nastavljamo do vrha Trzivka 2332 mnv, koji je udaljen oko 2 km. Od Trzivke preko Bojanskih vrata nastavljamo prema vrhu Volujak 2336. Pauza od pola sata za ručak. Povratak preko Bojanskih vrata ispod vrha Trzivka prema Rudinskim kolibama i dalje do kampa stazom dužine oko 5 km. Ukupna dužina staze prvog dana planinarenja iznosi oko 15 km. Dolazak u kamp, večera i slobodne aktivnosti, pripreme za sutrašnji uspon na Maglić.
Subota, 29.06.2019. godine
– ustajanje u 07 časova, nakon doručka u 08 časova polazak na stazu. Uspon na najviši vrh BiH kreće od jezera, prema prevoju Carev do i dalje prema vrhu. Staza je dužine oko 11 km. Odmah iza jezera staza vodi u šumu sa strmim usponom do izlaska na sipar Šarena lastva koji predstavlja najteži deo staze. Nakon prolaska sipara izlazi se na travnatu dolinu Carev do, gde postoji izvor vode. Odavde se pruža pogled prema vrhovima Bioča i Volujka sa jedne strane, šumskih prostranstava Perućice i masiva Zelengore sa druge i Vučeva, kanjona Tare, Pive i Drine sa treće strane.
Staza dalje vodi travnatim grebenom preko Crnogorskog Maglića pred sam vrh, gde predstoji strmi deo staze do završnog uspona. Povratak do kampa istom stazom. Za prelazak staze sa usputnim pauzama potrebno je oko šest sati. Popodnevni boravak u kampu, kupanje u jezeru i slobodne aktivnosti, noćenje.
Nedelja, 30.06.2019. godine
– ustajanje do 08 časova. Sređivanje kampa, pakovanje opreme i polazak preko Suve jezerine prema Prjevoru. Dolazak na Prjevor do 11 časova. Pakovanje stvari u vozila i polazak prema Foči gde ručamo i dalje nastavljamo za Novi Sad. Očekivani dolazak u Novi Sad sa uspustnim pauzama do 22 časa.
Na Trnovačkom jezeru nema planinarskih objekata, osim male kućice gde boravi čuvar jezera. Kod njega se može kupiti piće (sokovi, pivo). Pored kućice nalazi se poljski toalet. Vodom za piće se snabdevamo na izvoru pored jezera. Na Rudinskim kolibama postoje katuni gde se može kupiti sir. Od Prjevora do jezera postoji mogućnost transporta stvari na konjima.
Oprema:
transportni ranac do 60l, dnevni ranac do 30l, planinarski šator, vreća za spavanje, podloška, pribor za spremanje hrane, planinarski štapovi, planinarske duboke cipele, stvari za ličnu higijenu, naočare za sunce, krema za zaštitu od sunca, kapa ili marama, kabanica, topla garderoba (noći su hladne), presvlaka tokom boravka u kampu, sprej za zaštitu od insekata, hrana u skladu sa ličnim potrebama, čeona lampa.
Cena: 40 evra, koja obuhvata troškove prevoza.
Prijave: na sastancima PD Fruška gora, telefonom na broj 064/11-40-264. Rok za prijavu do 10.06.2019 godine. Prilikom prijave navesti naziv planinarskog društva, broj planinarske kartice i broj pasoša. Broj mesta ograničen do 9 planinara.
Vodič: Siniša Carević, MB 689 UIAA.