20.05.2019. – 27.05.2019.
(Jebel Toubkal 4167 mnv)
Planinarska akcija Maroko uspon na Visoki Atlas ostaviće vas bez daha !
Veličanstvena lepota Maroka vidljiva je u tamnim očima berberskih žena, u bojama marakeških kuća i lokalima Casablance. Stigavši u Maroko znaćete da ste kročili kroz čarobna vrata koja će vam razotkriti drevnu zemlju punu iznenađenja, zemlju kroz koju se putuje svim čulima.
Ukoliko je ova planinarska akcija za vas, i ukoliko ste spremni za čaroliju – onda se upustite u avanturu sa nama !!!
Budite dovoljno zaljubljeni u sebe i zamislite kako ste Hemfri Bogart ili Ingrid Bergman… ili zapevajte pesmu Bore Čorbe: “Kad obijem neku banku, odoh ja u Kazablanku, jer, tamo živi Hemfri Bogart. Bogart živi kraj klavira, za klavirom crnac svira… Pije viski, mnogo puši, jer ga guši bol u duši. “Sviraj to ponovo Sem” ! Kazablanka, Kazablanka … Maroko!”
„Maroko podseća na veliko stablo čiji su koreni duboko vezani za Afriku, a čije grane njišu vetrovi koji duvaju iz Evrope“ (Hasan II, kralj Maroka).
Kraljevina Maroko nalazi se na severozapadu Afrike, a ime joj potiče od bivše prestonice Marakeš, označava “Božiju zemlju”, na berberskom jeziku. Posle niza kolonizatora, Maroko je zvanično postala suverena monarhija 1956 godine. Danas Maroko broji oko 33 miliona stanovnika, što ga svrstava u četvrtu arapsku zemlju.
Neki od najvažnijih i najlepših gradova u ovoj zemlji su Fes, Marakeš, Tanger, Agadir, Oujda, Kenitra, Kazablanka. Stanovništvo Maroka čine vedinom Arapi i Berberi ili mešavina Arapa i Berbera. Berberi su starosedelački narod na podneblju Afrike, a Arapi su na prostor Maroka stigli između VII i XI veka.
Tokom vekova je došlo do mešanja Arapa i Berbera, tako da jako mali procenat stanovništva Maroka čine čistokrvni Arapi ili Berberi. Arapi su sa svojim dolaskom na prostor Maroka doneli islam i svoju kulturu.
Atlas je planinski masiv koji se prostire dužinom od 2300 km kroz Maroko, Alžir i Tunis. Najviši vrh je Jebel Toubkal sa 4167 m, koji se nalazi u Maroku. Atlas je masiv koji razdvaja Mediteran i atlansko primorje od Saharskog dela Maroka.
PLAN PLANINARSKE AKCIJE:
PONEDELJAK, 20.05.
* polazak iz Novog Sada u 06 časova, od lokomotive kod Železničke stanice. Potrebno je dodi 15 minuta ranije. Organizovanim prevozom (minibus), putujemo auto putem do Budimpešte, aerodrom Franz List. Očekivani dolazak do 11 časova. Po dolasku na aerodrom, čekiranje avionskih karata i polazak na let u 14 časova.
Sletanje u Maroko, aerodrom Menara u Marakešu u 17:15 časova. Od aerodroma organizovan prevoz do hotela. Nakon smeštaja u sobe, noćni obilazak centralnog trga Djemaa el Fna i starog dela grada. Djemaa el Fna je najpoznatije mesto u Marakešu, koje poseban utisak ostavlja u večernjim časovima, gde se okupljaju velike grupe turista i lokalnog stanovništva, uživajući u raznovrsnim sadržajima od plesača, akrobata i ponuda dobre hrane. Nakon večere i obilaska centralnog trga, povratak u hotel, noćenje.
UTORAK, 21.05.
* ustajanje u 07 časova, doručak. Prepodnevni obilazak grada, u okviru kojeg posećujemo Džamiju Kutubija, koja se vidi iz svih delova Marakeša, jer je najveća džamija ovog grada. Njen minaret visok je 70 m i jedan je od najlepših minareta na svetu. Džamija je sagrađena u vreme vladavine almohadskog kalifa Jakuba al-Mansura, u 12. veku.
Stari deo grada Marakeša, Medina, nalazi se na UNESCO-voj listi Svetske baštine od 1985. godine, jer se tu nalaze arhitektonski vrlo značajne građevine. Poseta parku Lalla Hasna, ručak u restoranu marokanske nacionalne kuhinje.
U 15 časova organizovanim prevozom polazak prema mestu Imlil (1770 mnv), koje je udaljeno oko 63 km. Imlil je malo selo u masivu Visokog Atlasa, koje predstavlja prvu polaznu tačku za uspon na Toubkal i ostale vrhove Atlasa. Po dolasku u Imlil, smeštaj u hotel našeg domaćina Imlil Refuge, večera. Slobodne aktivnosti i pripreme za sutrašnji uspon.
SREDA, 22.05.
* ustajanje u 05 časova. Nakon doručka u 06 časova polazak na uspon do planinarskog doma Refuge Du Toubkal (3207 mnv). Do početnog mesta sa kojeg kredemo na uspon, koje je udaljeno oko 5 km, prevozimo se organizovanim prevozom domaćina. U zavisnosti od potreba postoji mogućnost iznajmljivanja mula za transport viška stvari do planinarskog doma.
Do doma vodi planinarska staza sa visinskom razlikom do oko 1500 metara, sa nekoliko blagih uspona, bez tehnički zahtevnih elemenata. Celim delom staze ide se stenovitim delovima bez izražene vegetacije.
Prva tri kilometra se ide relativno blagim usponom do prvog odmorišta Samaharouj. Potom sledi strmi uspon, do ponovnog izlaska na ravni deo staze sa blagim usponima koja vodi dalje prema domu, koji je udaljen oko 7 km. Na nekoliko lokacija do doma nalaze se adaptirana mesta za odmor, gde se možemo okrepiti domaćim čajem od nane i sveže ceđenim sokovima.
Po dolasku u plainarski dom, smeštaj u višekrevetne sobe, večera i slobodne aktivnosti do odlaska na spavanje. Odlazak na spavanje u 20 časova.
ČETVRTAK, 23.05.
* ustajanje u 04 časa. Polazak na završni uspon na vrh Toubkal 4167 mnv, strmom stazom, sa konstantnim usponom, ukupne dužine oko 5 km. Staza nije tehnički zahtevna, visinska razlika iznosi 960 metara. Zadržavanje na vrhu za odmor i fotografisanje Povratak istom stazom do planinarskog doma, odmor, pakovanje ostatka stvari i silazak do Imlila. Noćenje u Imlilu.
PETAK, 24.05.
* ustajanje u 07 časova. Nakon doručka u 08 časova polazak za Kazablanku. U dogovoru sa domaćinima iz Imlila, postoji mogućnost da pre odlaska u Kazablanku posetimo čuvene Ouzoud vodopade. Dolazak u Kazablanku u popodnevnim satima, smeštaj u hotel. Kazablanka je od Imlila udaljena oko 330 km, za šta je potrebno nešto više od četiri sata vožnje.
SUBOTA, 25.05.
* celodnevni boravak u Kazablanci, obilazak grada. Predviđen je obilazak Džamije Hasan II, Trga Mohamed IV I drugih znamenitosti
NEDELJA, 26.05.
* oko podneva napuštanje hotela u Kazablanki i povratak u Marakeš. Po dolasku u Marakeš, smeštaj u hotel, slobodne aktivnosti, obilazak grada, spavanje.
PONEDELJAK, 27.05.
* posle doručka obilazak Palate El Badi čiju gradnju je započeo kralj Ahmad al-Mansur 1578. godine, ukrašavana je italijanskim mermerom i zlatom koji se uvozio iz Sudana, zatim botaničke bašte Jardines de Agdal, centralne gradske pijace za kupovinu suvenira. Odlazak na areodrom, let za Budimpeštu u 17:40 časova. Sletanje na aerodrom Franz List u 23:00 časa. Polazak za Novi Sad u koji stižemo u utorak u ranim jutarnjim časovima.
ORGANIZATOR:
PD „Fruška gora“ Novi Sad
Vodiči:
Shahrdad Sharabiani, Tel/Viber: 060/033-0-771, bakisharabiani@gmail.com
Siniša Carević, Tel/Viber: 064/11-40-264, sinisa_ns@hotmail.com
CENA:
570 evra
Cena obuhvata: transport od Novog Sada do aerodroma Franz List u Budmipešti i nazad, avio karte, noćenje u Marakešu, Imlilu, Kazablanci, planinarskom domu, svi transporti tokom boravka u Maroku, viza za Maroko.
Uplata akontacije do 15.12.2018 godine u iznosu od 150 evra, u cilju rezervacije avio karata. U slučaju oduustanka novac se ne vraća. Prilikom prijave dostaviti prvu stranu pasoša. Novac se može uplatiti i na rate u skladu sa individualnim dogovorom.
Količina prtljaga ograničena je do 20 kg. U slučaju potrebe postoji mogudnost da svi učesnici zajedno doplate potrebno proširenje prtljaga, za više torbi gde bi smo smestili zajedničke stvari.
Planinarska akcija je predviđena za planinare koji imaju planinarsko visokogorsko iskustvo i koji poseduju planinarsku katicu PSS.
Pre odlaska na akciju biće održan zajednički sastanak i učešće na nekoliko planinarskih akcija na Fruškoj gori i drugim planinama u zemlji u cilju međusobnog upoznavanja.
OPREMA: spisak potrebne opreme biće dostavljen svakom učesniku prilikom prijave i organizovanja zajedničkog sastanka.