Ova planina možda nije visoka, ali pruža prelepe vidikovce i zanimljive uspone.

Kablar je prelepa planina u zapadnoj Srbiji sa najvišim vrhom od 889mnv. Prostire se između Zapadne Morave i njenih pritoka Kamenice i Asanovice. Sa planinom Ovčar gradi Ovčarsko-kablarsku klisuru, kroz koju protiče reka Zapadna Morava. Dva vrha udaljena su jedan od drugog samo dva i po kilometra vazdušne linije U klisuri prema Zapanoj Moravi padina je strma, vertikalna i delom prekrivena šumom. Tom stranom, pored reke, prolazi magistralni put Čačak-Požega i železnička pruga. Tom stranom planiramo naš uspon. Na vrhu se nalazi vidikovac sa kog se pruža pogled, jedan od najlepših u Srbiji, na meandre Zapadne Morave, Ovčarsko-kablarsku klisuru, grad Čačak itd. U podnožju se nalazi turističko mesto Ovčar Banja u kojoj se nalaze izvori termalne i lekovite vode. Na planinama Ovčar i Kablar nalaze se brojni manastiri tako da se ovaj kraj često naziva „srpskom Svetom gorom“. Ovčar i Kablar po vedrom nebu, vidljivi su čak i sa viših krajeva Beograda.
PLAN AKCIJE:
Subota (21.06.2025.) Polazak u 6h sa parkinga nove autobuske stanice na Sentandrejskom putu u Novom Sadu. Vožnja auto putem preko Čačka do Ovčar Banje. Pripreme za polazak na uspon na planinu Ovčar (985 mnv). Dužina staze je oko 15 km, kondiciono srednje zahtevna. Nakon pešačenja sledi odmor u smeštaju, a ko želi, može da poseti wellness centar u Ovčar Banji.
Nedelja (22.06.2025.) Polazak iz smeštaja u 8.30h ka početnoj tački uspona na Kablar (889 mnv). Staza je kondiciono srednje zahtevna, dužine 10 km kružno. Nakon silaska idemo na ručak i povratak u Novi Sad.
PREVOZ: Putnički kombi, broj mesta ograničen na 9 osoba.
HRANA: iz ranca i poneti dovoljnu količinu vode za uspon.
OPREMA: Planinarske cipele, planinarski štapovi, aktivni veš, nešto za preobuku ako bude bilo potrebe, planinarski ranac do 30l i hrana za uspon, tehnička oprema nije potrebna.
CENA: 4000 dinara, koja obuhvata put, putarina i jedeno noćenje u privatnom smeštaju. Obavezna prijava kod vodiča.